Evinizi Çocuklar için Nasıl Güvenli Hale Getirebilirsiniz?

Evde çocukların olması sadece neşe ve eğlence getirmekle kalmaz, aynı zamanda onları güvende tutma ihtiyacı gerektirir. Örneğin, bazı ülkelerde bir konut satın almayı planlayan çiftler için, mülkün çocuklara uygun olup olmadığını bilmek zorunludur. Çocuklarınızla güvenle yaşayacağınız bir mülk satın almayı planlıyorsanız, taşınmadan önce çocuklarınızı tehlikelerden uzak tutmak için gerekli önlemleri aldığınızdan emin olun.

Çocukları tehlikelerden korumanın önemi

Gelişim çağında olan çocuklar çevrelerini ve etrafındakileri her zaman merak ederler. İster bebek ister dört yaşında bir çocuk olsun, ev ortamı hayal güçlerinin çılgına döndüğü dev bir oyun alanıdır. Bu aynı zamanda evinizde bir kazanın gerçekleşmesini bekleyen birden fazla etkenin olabileceği anlamına gelir. Olası kaza alanlarını engellemek, güvenliklerini ve iç huzurunuzu güvence altına alır. 

Peki tehlikeli bölgeler nelerdir?

Tehlikeyi tanımlamak için, evinize çocuklarınızın gözünden bakarak başlayabilirsiniz. Keskin köşeler, keskin kenarlı mobilyalar, alçak elektrik prizleri, kaygan zeminler ve erişilebilecekleri yerlerde bulunan zehirli temizlik ürünleri ciddi sağlık tehlikelerine neden olabilir. Kısaca, bebeğinizin incinebileceği herhangi bir yer, onların korunması gereken potansiyel bir tehlike bölgesidir.

En önemli adımlar nelerdir?

Çocuklarınızı korumaya yönelik ilk adım, onların erişebileceği alanlarda keskin, sivri ve ağır olan her şeyi çıkarmak veya kapamaktır.

Banyo

Çocuklarınızın kaymamasından emin olmak için banyo dışında ve küvetlerin yanında kaymayı engelleyen paspaslar bulundurun. Çocuğunuzu banyo yaparken asla gözetimsiz bırakmayın.

Çocukların devrilmelerini, ellerine veya kafalarına çarpmalarını önlemek için tuvalet kapaklarını kilitleyin. Yanlışlıkla elektrik çarpmasını önlemek için evdeki tüm elektrik prizlerini özel aygıtlarıyla kapatın.

Balkon ve teras

Çocukların tek başlarına balkonlara ve teraslara çıkmaları engellenmelidir. Aynı zamanda, balkonlar ızgaralara, barikatlara ve koruyucu korkuluklara sahip olmalı, herhangi bir tehlikeyi önlemek için, ızgara çubukları arasında minimum boşluk olacak şekilde tasarlanmalıdır.

Mutfak

Mutfak dolaplarında, bıçak ve makas gibi keskin nesnelerin çocukların erişemeyeceği bir yerde durması için kilitler bulunmalıdır. Çekmecelere durdurucular takmak, küçük çocukların tırmanmasını önler. Kullanmadığınız zamanlarda buzdolabını ve mikrodalgayı kilitli tutun.

Kahve makineleri, ekmek kızartma makineleri ve mikrodalga fırınlar için geri çekilebilir bir elektrik kablosu kullanın, böylece çocuklar kabloları çekemez.

Yatak odası ve oturma odası

Çocuklar en çok bu odalarda zaman geçirir. Çocuklarınız biraz büyüyene kadar minimal bir dekorasyona sahip olun çünkü çok fazla sayıda eserler kırılabilir veya ağır ve keskin kenarlı mobilyalar çocukların zarar görmesine neden olabilir. Tüm kapılara tapa takıp bebeğin parmaklarının sıkışmasını engelleyin. Kapılardaki anahtar delikleri, bir çocuğun yanlışlıkla evin içine kilitlenmesini önlemek için tercihen çift taraflı ve çocuk dostu olmalıdır.

Baştaki darbeleri önlemek için köşe tamponlarını tüm keskin kenarların üzerine yerleştirin. Eğer, bir merdivene sahipseniz, üstüne ve altına bir bebek kapısı yerleştirebilirsiniz.

Siz de Yorum Yapabilirsiniz