5 Adımda Ev Sinema Sistemi nasıl kurulur?

Birbirinden farklı türde internette hizmet veren sinema ve dizi platformları sayesinde (Netflix, Amazon Prime, Blu TV vb.) sıcacık evimizde film izlemek, en keyifli ve rahat aktivitelerden biri olmaya başladı. Peki bu eğlenceli aktivitenin deneyimini arttırmak için evde nasıl sinema sistemi kurabiliriz? Başarının anahtarı; hazırlık ve planlama, temelleri doğru bulmaya odaklanmak ve uygun yapıda bir alana sahip olmak. 

Ekran Boyutu

Her ne kadar çoğu insan doğru ekran boyutunun 100 cm ve üzerinde olduğunu düşünse de, ekran odanın boyutuna göre belirlenmelidir. Odanızın metrekaresi daha küçük ise projektör yerine televizyon tercih edin. Eğer odanızın metrekaresi çok büyük ise (ekran boyutunu 100 cm’den fazla varsayalım) uymanız gereken kural ekrandan koltuklara kadar olan mesafenin belli bir uzaklıkta olması gerektiğidir.

Oturma Düzeni

Oda şekli oturma alanınızı büyük ölçüde etkilemektedir. Oturma düzenine karar verdikten sonra, ekrana olan mesafeyi düşünmeniz gerekir. Oda kısıtlamaları nedeniyle yeterince geriye gidemezseniz, ekranın boyutunu küçültmeyi düşünün (çok büyük ve çok yakın bir ekran zamanla yorucu olacaktır.)

Hoparlör düzeni

Oturma odası ile ev sineması arasındaki temel fark ses sistemidir. Ses çubuğu ile etkileyici deneyimi yaratmak için üç duvar gereklidir ve açık bir odada bu etkiyi yaratmak zordur. Bu yüzden duvara monte hoparlörler açık oda tipleri için çok daha iyi etki yaratacaktır. Subwoofer’ın yerleştirilmesi de diğer önemli ayrıntılardan biri çünkü ses sağlam bir tuğla duvardan açık bir alana yönlendirildiğinde daha iyi yankılanır.

Oda Dekorasyonu

Sinema sistemi ailenizle ve arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirebileceğiniz bir alan yaratıyor. Peki dekorasyonunuz bu aktiviteyi ne kadar daha etkili kılabilir? Google ile fikir aradığınız zaman karşınıza çıkan görüntülerde; Star Wars ve Star Trek’ten ilham alan odalardan, zindanlara ve masal alanlarına kadar bir çok alternatif çıkıyor. Bu önerilerden birine karar vermeden önce dikkat etmeniz gereken birkaç teknik unsur var. Daha karanlık odalar, projektördeki görüntülerin daha parlak (daha az ortam ışığı) görüneceği anlamına gelir ve yansımaları azaltmaya çalışmanız gerekir; böylece parlak efektler yerine mat efektler oluşur. Halılar, ahşap zeminlere göre daha akustik bir ortam yaratır çünkü sesi yayan dalgaları emer. Aynı zamanda, hoparlörleri gizlemek ve alanın en iyi şekilde performans göstermesini sağlamak için odayı akustik kumaşa sarabilirsiniz.

Siz de Yorum Yapabilirsiniz