3D Printer Toplu Konutta Devrim Yaratabilir mi?

3D printer, otomobillerden insan implantlarına, ev dekorasyonundan yemek sektörüne kadar çeşitli alanlarda devrim yarattı. 3D printer ile inşa edilen evler artık hayal değil. 3D baskı otomobiller, ofisler, cepheler ve bir köprüden sonra, dünyanın ilk 3D baskı evine merhaba deme vakti geldi. Bu ev için özel olan şey, sosyal yardım almaya hak kazanan ailelere ev sağlayacak bir toplu konut projesinin bir parçası olması.

Toplu konut projeleri için 3D baskının devrim yaratabileceğini gösteren daha pek çok örnek var. İşte nasıl:

İnşaat kapasitesi ve hızı:

Fransa’da Nantes Üniversitesi’ndeki araştırmacılar ve akademisyenler tarafından üretilen ve 1.000 metrekarelik 3 boyutlu basılmış ev, 18 günde inşa edildi. Diğer bir örnek ise, Austin tabanlı bir girişim tarafından ortaya çıkarılan bir teknolojidir. ICON ismi verilen teknoloji düşük maliyetli 3D baskı ve çimento kullanılarak 12 ile 24 saat içinde 650 m2 büyüklüğünde evler inşa edebilir. Şirket, El Salvador sakinleri için 100’den fazla toplum evi inşa etmeyi planlıyor.

Asgari atık ve işçilik maliyeti: 

3D basılmış bir evde, insan müdahalesi minimumdur. Örneğin; Fransa’daki ev, BatiPrint3D adlı 3D baskı robotu tarafından inşa edilmiştir. Makine müdahalesiyle, atık ve işçilik maliyetleri büyük ölçüde azalır. Aksi halde dört ile beş iş gücü gerektiren bir ev, birkaç gün ve hatta birkaç saat içinde inşa edilebilir. Ayrıca, bir görevi gerçekleştiren bir makine ile israf şansı ihmal edilebilir düzeydedir. Bu yüzden, belirli fonlarda faaliyet gösteren birçok toplu konut projesi için bir kurtarıcı olabilir. Aynı zamanda elde kalan bu fonlar, emek veya israf edilmek yerine, konut sakinlerine daha iyi olanaklar sağlamak için kullanılabilir.

Yeni çağdaki imkanlar: 

İnşaat sektöründe sağlamış olduğu faydalar gibi tesis sakinleri için de aynı derecede fayda sağlayabilir. Saygın bir yaşam standardı sağlamak adına ev iyi donanımlı olmalıdır. Örneğin, Fransa’da 3D basılmış ev, binayı uzun yıllar boyunca yalıtılmış tutabilecek özel bir polimer malzeme kullanılarak tasarlanmıştır. Ev hava kalitesini, nemi ve sıcaklığı izleyen sensörlerle donatılmıştır. Bu, konut sakinlerine iyi bir yaşam standardı sağlarken, aynı zamanda enerji maliyetlerinden de tasarruf etmelerini sağlar.

Siz de Yorum Yapabilirsiniz