Tapu Belgeleri Yenilendi

Tapu senetlerinde yeni bir dönem bizleri bekliyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün aldığı kararla tapu belgelerinde yenilenmeye gidildi. Yeni tapu belgelerinde eskisinde yer alan pek çok kısım artık yer almıyor. Eski tapu da bulunan Mevki, Sokak, Sınır, Parsel ve Pafta no kısımları ile beraber, geldisi ve gittisi kısımları çıkartıldı. Bunlar yerine yeni tapu belgelerinde hisse payı eklendi. Ayrıca ayrı ayrı belirtilen kat mülkiyeti, kat irtifakı ve devre mülk kısımları birleştirilerek Taşınmaz Tip No’nun içerisine eklendi.

Peki Bu Tapuların Eski Tapudan Farkı Ne?

Daha sade ve düzenli bir görünüme sahip yeni tapuların en büyük özelliği tabii ki QR kodunun olması. Alıcıya büyük bir rahatlık sağlayan QR kod, bizzat gitmeden taşınmazın yerini, metre karesini, adresle uyumluluğunu öğrenebilmesini sağlıyor. Bunun yanı sıra QR kod ile taşınmazın; adası, ilçesi, metrekaresi, parseli, tapu alanı rota kısmı bilgilerine ulaşılabiliniyor. Diğer bir yenilikse bu QR kodla beraber her taşınmazın kendisine ait bir kimlik numarası gibi numarası bulunacak olması.

Bu bilgileri görüntülemek nasıl olacak derseniz, bunun da cevabı basit. QR kodu telefonunuzda bulunan herhangi bir kod okutucuya okutmanız yeterli. Sistem sizi otomatik olarak TAKBİS’e yönlendirecek. TAKBİS sayesinde bütün taşınmaz verilerine ulaşabileceksiniz.

Takbis Nedir?

Tapu Ve Kadastro Bilgi Sistemi yani kısaca TAKBİS, ülke genelindeki mülkiyet bilgilerinin bilgisayar ortamına aktarılmasıyla birlikte taşınmazınız hakkındaki her türlü sorgulamanın yapılabilmesini sağlayan en temel e-devlet projelerinden birisi.
Türkiye genelinde Tapu ve Kadastro kayıtlarının bilgisayar ortamına aktarılması, tüm faaliyetlerin bilgisayar sistemi üzerinden yürütülmesini sağlar. Böylece gerek özel, gerekse kamuya ait taşınmaz mallarının en etkin biçimde takibinin ve kontrolünün yapılması amaçlamaktadır.

Eski Tapular Geçerli mi? Eski Tapuyu Yeni Tapu ile Değiştirmek İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Yeni tapuya geçilince akla gelen ilk soru eski tapuların geçerliliği oldu. Eski tapularınız hala geçerliliğini korumaktadır. Önemli olan sizlerin tapu ve kat mülkiyeti kütüğünde bulunan tapu kaydınızdır. Yine de eski tapusunu değiştirmek isteyen mülkiyet sahipleri istedikleri zaman Tapu Dairelerinden tapularını değiştirebilir. Tapu belgesini değiştirmek isteyen vatandaşların, tapu harcını ödemeleri gerektiğini de hatırlatmak isteriz.
Tapu sahibinin kimliğinin aslı ve yanında getireceği bir adet kimlik fotokopisi taşınmaz sahibini tapusunu yenilemesi için yeterlidir.

PS: Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden elde edilen bilgidir.
https://www.tkgm.gov.tr/tr/sayfa/tapu-ve-kadastro-bilgi-sistemi-takbis

Yorumlar

    1. Merhaba, Blogumuzda satın alma, kiralama, satıcı ve alıcı hakları ile ilgili dönem dönem makaleler yayınlıyoruz. Fakat bu gibi hukuki süreç gerektiren durumlarla alakalı Türkiye Barolar Birliği Yönetmeliklerine göre yorum ve yönlendirme yapamıyoruz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Siz de Yorum Yapabilirsiniz