Serbest Tüketici Nedir? Serbest Tüketicinin Hakları Nelerdir?

Serbest tüketiciler, seçtikleri elektrik satış şirketinden hizmet alma hakkına sahip müşteri gruplarıdır. Serbest tüketiciler, hiçbir sınır olmaksızın, istedikleri elektrik şirketi ile anlaşıp, indirimli elektrik kullanabilirler. 2019 yılında , EPDK aylık faturası 67 liranın üzerinde olan her abonenin, pazarlık yoluyla elektriğini bölge ya da il sınırlaması olmadan istediği bir kaynaktan satın alabileceğini belirtti. EPDK’nin belirlediği sınır doğrultusunda, yılda 1600 kilowatt saatin üzerinde elektrik kullanan her tüketici (mesken ya da kurumsal) serbest tüketici statüsündedir.

Türkiye’de 19 milyondan fazla serbest tüketici olmasına rağmen, bir çoğu bu durumdan habersizdir. Peki serbest tüketici olmanın faydaları nelerdir?

  • Serbest tüketiciler, çalışmak istedikleri elektrik şirketini seçme özgürlüğüne sahiptirler.
  • Ayda ortalama %5 – 15 arası indirimlerden yararlanabilirler.
  • Müşteri hizmetlerinden memnun kalmadıkları şirketi değiştirip, daha iyi ve daha hızlı hizmet alabilirler.
  • Elektrik şirketi / tedarikçi değiştirseler bile, aynı kalitede elektrik alma hakkına sahipler.
  • Bazı elektrik şirketleri, alışveriş çeki, uçuş mili vs. gibi kampanyalardan müşterilerini faydalandırabilir.

Serbest tüketici olma hakkına sahip ve bu hakkını kullanmak isteyen tüketicinin EPDK’dan lisans almış tedarik şirketlerinden herhangi birisiyle ikili anlaşma imzalaması gerekmektedir.

İkili anlaşma, gerçek veya tüzel kişiler arasında özel hukuk hükümlerine bağlı olarak, elektrik enerjisi ve/veya kapasitenin alınıp satılmasına dair yapılan ve Kurul onayına bağlı olmayan ticari anlaşmalardır.

Serbest tüketici hakkını kullanmak isteyen tüketici öncelikle elektrik satmak isteyen şirketin lisanslı şirket olup olmadığına bakmalıdır. Hangi şirketlerin lisanslı olduğu bilgisine www.epdk.org.tr’den ulaşabilirsiniz.

Mesken abonelerine Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun (TKHK) uyarınca yürürlükte olan Abonelik Sözleşmeleri Yönetmeliği kapsamında asgari koşulları sağlayan sözleşme teklif edilmelidir.

Bu sözleşmede düzenlenmeyen hususların olması halinde Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği kapsamındaki düzenlemeler uygulanır.

Siz de Yorum Yapabilirsiniz