Küçük Mutfakta Geniş Alana Sahip Olmanın Yolları

En lezzetli yemeklerinizi pişirdiğiniz, ailenizi bir araya topladığınız mutfağınız çok mu küçük? Artık size yetmiyor mu? O zaman size mutfağınızı büyük gösterecek ve biraz daha alan yaratacak önerilerimiz var.

Açık ve Soft Aydınlıklar

Öncelikle bir renk paleti belirleyin ve bu renkler üzerinden gidin. Bizim önerimiz açık ve soft renkler kullanmanız. Beyaz, krem, soft bir mavi ya da yeşil gibi. Bu renklere kontrast oluşturacak renklerle bölgesel boyama yapabilirsiniz. Böylece mutfağınız bir tık daha çarpıcı hale gelecektir.

En Az İki Ampul

Aydınlık bir görünüm için iyi bir aydınlatma gerekir. Aydınlatmayı en az iki parçaya bölerek daha aydınlık bir ortam yakalayabilirsiniz, üstelik tasarruflu ampullerle kontrollü enerji tüketimi sağlayabilirsiniz. Ampulün daha ön plana çıktığı avizeleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca mutfak dolaplarında kullanacağınız led ampuller de aydınlatmada size hem yardımcı olacak hem de mutfağınıza daha modern hava katacaktır.

Boydan Boya Tezgah

Küçük bir mutfakta boydan boya bir tezgah sizin kurtarıcınız olabilir. Yemek yaparken kullanılacak geniş bir alan mutfağınızı daha büyük gösterecektir. Yapılabilme imkanı varsa U şeklinde bir tezgah ya da bir ada tezgah size hem geniş bir alan hem de bolca depolama alanı sunacaktır.

Bol Bol Saklama Alanı

Dolaplar, raflar, çekmeceler… mutfağın olmazsa olmazları. Burada en önemli nokta, her boşluğu en verimli şekilde kullanabilmek . Dolaplarınızı raylı sistem üzerine kurmanız size extra bir kolaylık sağlayacaktır. En küçük yerlere bile çekmeceler yapmanız kullanım alanını arttıracaktır. Stor dolap kapakları ile hem modern bir görüntü hem de kullanım kolaylığını yaklayabilirsiniz. Hatta ev size ait ise, duvara yapacağınız bir gömme dolap ile kiler sorununuzu ortadan kaldırabilir, dolap çıkıntısıyla alanınızı daraltmaktan kurtulabilirsiniz.

Açık ve Rahat

Dolap yapılamayacak kadar küçük bir duvarınız mı var ya da bir duvarınızı boş bırakmak istiyorsunuz ama içiniz el vermiyor mu? O zaman açık raflar kullanabilirsiniz. Demir, tahta ya da mıknatıslı raflarla daha çok saklama alanı yaratabilirsiniz. Ayrıca duvara tutturacağınız dekoratif aksesuarlar ile yemek kitaplarınız için hoş ve değişik bir saklama alanları oluşturabilirsiniz. Köşe raflarının da fazlaca işe yarayacağını hatırlatmak isteriz.

Masalar ve Kapılar

Ada bir tezgahınız varsa bir kısmını masa olarak kullanarak mutfağınızdaki masa fazlalığını kaldırıp, kendinize alan yaratabilirsiniz. Ada tezgahınızın etrafında, tezgahın alt kısmına girebilecek sandalyelerler kullanabilir, böylece sandalyeleri ayak altından kaldırabilirsiniz.

Bir ada tezgaha sahip değilseniz, küçük mutfağınızda tercihiniz; katlanabilir ya da saklanabilir masalardan yana olmalı. Bu şekilde mutfağınız geniş ver rahat bir görünüme kavuşabilir.

Küçük mutfağınızda kapı kalabalığını da sürgülü kapılarla ya da boncuklarla veya tüllerle ortadan kaldırabilirsiniz.

Siz de Yorum Yapabilirsiniz