Küçük Evler İçin Akıllı Dekorasyon Önerileri

Artan nüfusla beraber yaşam alanlarımız da küçülüyor. Bu durum, dar alanların yerleşiminde de zorlukları beraberinde getiriyor. Bu yazımızda sizler için stüdyo dairelerin, nasıl dekore edilmesi gerektiğine dair ipuçları vereceğiz.

Küçük alanları dekore ederken, işlevselliği düşünerek işe başlamalıyız. Günümüzde ev dekorasyonu ile ilgili çok fazla modüler ürün tasarlanıyor ve üretiliyor. Koltuk takımından aksesuara kadar, her ayrıntıyı ince düşünerek alanınızı olduğundan daha geniş gösterebilmeniz mümkün.

İşte size küçük evler için büyük bütçelere gerek olmayacak birkaç fikir;

Öncelikle evinizin genelinde açık renk seçimi her zaman daha aydınlık ve ferah bir görünüm sağlar. Duvarınızda seçmiş olduğunuz renk, zemininde kullandığınız ahşap, mümkün olduğunca açık tonlarda olmalıdır.

Duvarlarınızdan birini farklı boyayın.

Duvar rengi ne kadar açık renk olursa, odaya verdiği genişlik hissi o kadar artar. Duvarların bir tanesini daha koyuya boyamak, alanınızın daha modern görünmesini sağlayacaktır. Bu duvarın Tv ünitesi arkasındaki duvar olması, ışığın kullanımı açısından daha doğru olacaktır.

Modüler mobilya, tercihiniz olsun.

Akıllı mobilyalar, çok pratik olduklarından dolayı özellikle küçük alanlarda tercih edilmesi gereken mobilyalardır. İşlevsel mobilyalar seçerek, ihtiyacınız olan alanı en iyi şekilde kullanabilirsiniz. Gömme dolaplar, yatak olabilen kanepeler, köşe takımları gibi fonksiyonel mobilyaları tercih etmeniz, her zaman daha geniş alanlara sahip olmanızı sağlayacaktır. Böylelikle eşyalarınız toplu halde ve düzenli dururken, sıkışık ve dağınık bir görüntüden de kurtulmuş olacaksınız.

Daha aydınlık bir ortam için aynalardan destek alın.

Evi geniş ve aydınlık göstermenin bir diğer yolu da ayna kullanımıdır. Evinizde geniş ve ferah bir görüntü sağlamak için aynayı varsa koridorunuzun sonuna yoksa odalarda karanlık ve dar olan alanlara yerleştirebilirsiniz. Böylelikle yansıma yaparak evinizde hem daha geniş hem daha estetik bir görünüme yardımcı olacaktır.

Renk uyumuna dikkat edin.

Oturma odası ve salonun bitişik olduğu evlerde, tüm evi aynı düzen ve renk uyumu ile tasarlamak, mekanın genelinde bütünlük ve uyum sağlayacaktır. Duvar ve parke seçiminde açık renklerden faydalandığınız evinizde, özellikle mobilyalarda renkleri özgür kullanabilirsiniz. İddialı tasarımların kullanımı, evinizin alanını zengin gösterecektir. Desenli ve oldukça renkli bir berjer seçimiyle eviniz çok farklı bir havaya bürünebilir. Bu sayede modern bir görünüm elde ederken, geniş görünümü sağlamış olursunuz.

Fazla aksesuardan kaçının.

Yanlış aksesuar seçimi odanızda kötü ve uyumsuz bir görünüme neden olabilir. Bu nedenle fazlalıklardan ve karmaşık desenlerden uzak durmakta fayda var. Odadaki mobilya seçimine uygun olarak, tamamen metal veya tamamen ahşap obje seçimiyle evinizde modern bir hava oluşturabilirsiniz. Odanızın köşesinde abajurlar kullanarak yada tavandan spot ışıklar ile destekleyerek daha aydınlık ve ferah bir hava yaratabilirsiniz.

Stor perde kullanın.

Klasik perde kullanımı out, stor perde in… Stor perdeler sadece pencereyi kapadığı için klasik perdeden daha az yer kaplayarak evin daha geniş görünmesini sağlar. Daha modern bir atmosfer oluşturmak için çok farklı modelleri olan stor perdelerden evinize en uyumlu olanı seçebilirsiniz.

Siz de Yorum Yapabilirsiniz