Kiracıdan Ne Kadar Güvence Bedeli Alınmalıdır?

Depozito Nedir?

Depozito, kiracının kiralanan bir mülke taşınmadan önce mal sahibine ödediği güvence bedelidir. Tutar, genellikle aylık kira tutarına göre hesaplanır ve genellikle bir ya da iki aylık kiraya eşittir. Bu durum, kısmen kredi puanınıza da bağlı olabilir. Kiraplus Kiracı Risk Raporu’nu alarak, kiracınızın risk skoruna göre ne kadar depozito isteyeceğinize karar verebilirsiniz. Ancak, Borçlar Kanunundaki düzenlemeye göre depozito bedeli, eğer sözleşmede kararlaştırılmışsa, kiralananın mülkün üç aylık kira bedelini geçemeyecektir. 

Ev Sahiplerinin Depozito Alma Nedenleri:

Güvence bedeli (depozito) alınırken ev sahipleri aşağıdaki nedenleri göz önünde bulundurabilirler:

Finansal Koruma: Meydana gelebilecek zararlara veya aylık kira tutarının ödenmeme ihtimaline karşı güvence bedeli olarak depozito talep edilir. bir güvenlik teminatı olarak depozito talep edilir. Kiralanan mülke zarar verilmesi nedeni ile oluşacak maddi kayıplar neticesinde, oluşan maddi kayıp depozito bedelinden düşülebilir veya depozito bedelinin tamamının kiracıya iadesi mümkün olmayabilir.

Mülkiyet Koruma: Her kiracı, kira kontratının sonunda ödediği depozitoyu geri almak ister. Ancak bunun mümkün olabilmesi için kiralanan mülkün özenle kullanılmış olması ve mülke herhangi bir zarar verilmiş olması gerekmektedir. 

Güvence bedelini geri almak ne kadar sürer?

Bu durum bölgeye ve kiralamaya göre değişir. Çoğu zaman mülk sahibi, kiralanan mülkün boşaltılmasından sonraki 30 gün içerisinde güvence bedelinizi iade eder. 

Unutmayın ki, ev sahiplerinin paralarını ve mülklerini korumak için güvence bedeli gereklidir. Kira sözleşmenizin şartlarını yerine getirirseniz ve herhangi bir zarar vermezseniz, ödemiş olduğunuz tutarı geri alabilirsiniz.

Yorumlar

  1. Teşekkür ederim bizi bu tur faydalı bilgiler ve paylasimlarla donattiginiz icin.. Devamini diliyorum

Siz de Yorum Yapabilirsiniz