Hayalinizdeki Sıcak ve Samimi Çiftlik Evi için İpuçları

Rustik stil ile dekore edilen çiftlik evlerini beğenenlerden misiniz? O zaman bu yazı tam size göre!
Yazımızda, zarif, samimi, vintage ve sıcak bir dekor stiline odaklanacağız.

Hepimiz dönem dönem yoğun hayat temposundan yorulup dinlenmek için doğaya sığınmak isteriz işte böyle dönemlerde hep hayalini kurduğumuz o çiftlik evinin dekorasyonu için sizlere önerilerimiz var. Yeni yılda tüm hayallerinizin gerçekleşmesi dileğiyle… :)🎄

Sıcak bir ortamı nasıl yakalarız?

Şehir hayatının karmaşıklığından kaçarak doğayla iç içe bir alanda kendi sığınağınızı oluştururken sadelikten ve zariflikten yana olun. Rustik stilin güzel bir yanı; antika ve yeni eşyaları bir arada kullanma fırsatını size sunmasıdır. Ancak çiftlik evinizi dekore ederken dikkat etmeniz gereken önemli bir ipucu; dekora yakın zamanda değişmiş görünümünü kazandırmaktır. Eğer aynı renkleri ve uyum sağlayan eşyaları kullanırsanız aynı mağazadan alınmış bir takım gibi gözükebilir. Zıtlıktan kaçmayın. Antika objeleri yeni parçalarla kullanarak zıtlıkların uyumunu yakalayabilirsiniz.

Rustik havayı evin girişinden itibaren hissettirebilirsiniz. Ahşap raf ve askılıklar, doğal dokuma kilimler, tablo, sepet, gaz lambası, vazo, beyaz ve krem renkli kırlentler gibi dekoratif objeler işinizi kolaylaştıracaktır.
Mutfağınızda tezgah, masa ve mutfak dolaplarında ahşabı, duvar karolarında ise eskitmeyi tercih edebilirsiniz.

Mobilya tercihiniz nasıl olmalı?

Çiftlik evi için geniş ve sağlam mobilyalar kullanmalısınız. Vintage havayı sağlamak için eski görünümlü mobilyaları tercih edebilirsiniz. Bazı evlerde bu ortamı oluşturmak için ev sahipleri ikinci el eşya ve rustik tarzı kullanabiliyorlar.

Ahşap banklar çok yönlü ve kullanışlı olduğu için verandada, mutfakta, bahçede ve değerlendirebileceğiniz bir alanda kullanabilirsiniz. Bu banklar sayesinde dekora istediğiniz çiftlik evi hissini verebilirsiniz.

Masa seçimi olarak antik eskitme modelleri seçebilirsiniz. Geniş, ahşap ve sağlam masalara bakabilirsiniz.

Birkaç sandalye türünü göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz. Tolix sandalye adı verilen demir sandalyelerin ahşap masalarla uyumu herkes tarafından bilinir. Sallanan sandalyeler de bu tarza uygun başka bir seçenektir. İki sandalye türü de en güzel uyum sağlayan basit tasarımlardır.

Peki evin havasını değiştiren aksesuarların seçimi nasıl olmalıdır?

Aksesuarlar ev dekorasyonun en önemli ögelerindendir. İstenilen atmosferi rustik ve vintage aksesuarlarla yakalayabilirsiniz. İşlevini kaybetmiş objeleri tekrar hayata geçirebilirsiniz. Kütük parçaları ve driftwood diye adlandırılan ağaç dallarından oluşan dekorasyon ürünlerini kullanarak yeni nesneler yaratabilirsiniz. Doğa manzaralı bir tablo kullanarak duvarlarınıza hoş bir hava katabilir doğanın verdiği huzuru evinize taşıyabilirsiniz. Kapılar da dekor alanı olarak kullanılabilir. Özellikle sürgülü kapıyı mutfakta veya belli bir alanı bölmek amacıyla kullanabilirsiniz.

Son olarak renk seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Çiftlik evlerinde öne çıkan renkler beyaz ve kremdir. Duvarlarınızı, fildişi, beyaz, bej gibi açık tonlara boyayabilirsiniz. Bu renkler, açık ve ferah bir alan oluşturmak için harika bir seçenektir. Koyu renkler de tercih ediliyor ama ferah bir ortam yakalamak istiyorsanız tercihinizi açık renklerden yana kullanmanız evinizin sıcak ve samimi görünmesini sağlayacaktır.

Siz de Yorum Yapabilirsiniz