Halılardaki Akar Mikroplarından Kurtulmak için Öneriler

Daha çok toz, saman ya da kaşıntı akarları olarak adlandırılan halı akarları, halı, kıyafet ve yatak örtüleri gibi yerlerde yaşayan; küçük ve mikroskobik böceklerdir. Halı akarlarını farkına varır varmaz ortadan kaldırmak önemlidir çünkü akarlar çocuklarınız, evcil hayvanlarınız veya evinizin sağlığı için ciddi sorunlar yaratabilir. Bu canlıların ortadan kaldırılması için profesyonel yardım almak en iyi çözüm olsa da, aşağıdaki adımları uygulayarak halı akarlarından kurtulabilirsiniz.

Birinci Adım;

Döşemenizi HEPA filtresi bulunan bir süpürge ile süpürün. Bu filtre türü, halı akarlarının evinizin her bölgesinde yeniden oluşmasını önler. Eğer enfestasyon fark ediyorsanız, süpürme işlemine belirtiler geçene kadar düzenli olarak devam edin.

İkinci Adım;

Evinizde düşük nem seviyesini koruyun (yüzde 50’den az) çünkü halı akarları nemli alanlarda gelişirler. Ayrıca banyo, bodrum katı ve mutfak gibi ıslanan alanlarda halı kullanmaktan kaçının.

Üçüncü adım;

Eğer sorunun devam ettiğini düşünüyorsanız evinizde halı kullanmamayı deneyin çünkü kimi zaman akarların boyutları ve hızlı bir şekilde üreme yeteneklerinden dolayı halıları tamamen temizlemek imkansızdır.

Dördüncü Adım;

Tüm yatak takımlarını, perdeleri, bez oyuncakları, kilimleri, giysileri ve diğer tekstil ürünlerini çok yüksek derecede ve çamaşır deterjanıyla yıkayın. Bunu yapmak halı akarlarının halıya tekrar girmesini engelleyebilir. İki haftalık periyotlarla en az bir kere tekrarlayabilirsiniz.

Siz de Yorum Yapabilirsiniz