Evcil Hayvanları Yeni Evinize Alıştırmanın Yolları

Hiç bir açıklama yapmadan, habersiz bir şekilde tüm eşyalarınızın bildiğiniz, alıştığınız ortamdan tamamen farklı bir yere götürüldüğünü hayal edin. Birden bire tüm alışkanlıklarınızın, o rahat huzurlu ortamınızın bozulduğunu… Taşınırken, evcil hayvanların hissettiği aslında tam olarak bu. Üstelik taşınma esnasında en son onları almak üzere boş evde bırakmanız durumunda, geri dönmeyeceğinizi de düşünerek daha çok endişelenmelerine neden olabilirsiniz.

Ancak yeni evinize kolaylıkla alışmalarını sağlayacak birkaç ipucu var;

Size en yakın veterineri bulun.

Taşınmadan önce yapmanız gereken ilk şeylerden biri yeni evinizin olduğu bölgede size en yakın veterineri bulmak. İlk görüşmelerinizi yapıp, adresinizi vermeniz ve evcil hayvanlarınıza ait tüm detayları görüşmeniz bu aşamada yeterli olacaktır. Bu arada çekilmiş güncel fotoğrafını da bu bilgilerle birlikte veterinere iletebilirsiniz.

Alışkanlıklarını önemseyin.

Evcil hayvanlarınızı yeni evinize taşınmadan önce, onların en sevdiği eşyaları (minderleri, oyuncakları, evi gibi) önceden hazırlayıp, geldiklerinde onları bulmalarını sağlayın. Yeni evin, yeni eşyalar satın almak ve yeni alışkanlıklar geliştirmek için iyi bir fırsat olduğu kesin ama evcil hayvanlarınızın alışkanlıklarına bağlı ve yeniliklere çabuk adapte olamayacağını unutmayın.

Daha fazla zaman ayırın.

Yeni evinizde onlara en yakın, en tanıdık gelecek olan şey sizsiniz. Onlarla öncekinden çok daha fazla vakit geçirmelisiniz. Lojistik, taşınma, yerleşme, koliler derken, onlar için muhtemelen çok uzun zaman olarak algılanacak bir sürede işlerinizi tamamlayacaksınız. Ama bu sürede onlarla ilgilenmeden, oynamadan, yakın olmadan geçirmeniz onların yeni düzene alışmalarını zorlaştıracaktır. 

Alıştırma gezileri yapın.

Evcil hayvanlarınızın yeni mahallenizin kokusuna, düzenine, hayvanlarına alışmaları için taşınmadan önce küçük yürüyüşler planlayabilirsiniz. Böylelikle, taşındığınızda onlar için bu sokaklar yeni olmayacak. Kediler için, özellikle endişeli bir tür ise, bir iki hafta evde kapalı alanda olması çok daha sağlıklı olacaktır. 

Siz de Yorum Yapabilirsiniz