Evcil Hayvanınız İçin Yaşam Alanı Tasarlayın

Günümüzde doğru iç mekan tasarımı anlayışı tüm aile fertlerinin zevklerini, yaşam tarzlarını ve kişiliğini yansıtan bir dizayn anlayışını kapsar. Fakat ailemizin bir parçası olan küçük minik dostlarımızı bu
düzene dahil etmemiz gerek.

Evcil hayvan sayısı, milyonlara ulaşmış durumda. Birinci sırada köpekler ikinci sırada kediler yer alıyor. Sayılarının bu kadar yüksek olduğu düşünülürse, iç mekan tasarımında, minik dostlarımızın da seveceği ve eşit muamele göreceği yaşam alanına olan gereksinim daha net anlaşılmış olur.

Hayvan dostu bir ev dekorasyonu için işinize yarayacak pratik fikirleri sizin için derledik:

Oyunun Önemi

Kedilerinizin koltuklarınızı rahat bırakmasını istiyorsanız onlara oyun alanı oluşturacak bir tırmanma tahtası sunmanız şart. Sıradan bir tırmanma tahtası yerine içine girip çıkılabilen ve aynı zamanda kedi evi olabilecek eğlenceli ve cazip bir tırmanma tahtası hem sizin hem de kedinizin hayatını güzelleştirecek.

Minik Köşeler Tasarlayın

Minik dostunuzun özel hissetmesini sağlayacak minik kapılar ve geçiş alanları oluşturmaya ne dersiniz? Bu tarz bir alan oluşturmak onlara oyun alanı yaratmakla kalmayacak, aynı zamanda evinize de farklı ve neşeli bir hava katacaktır. Akıllara Tom ve Jerry’nin geldiğini duyar gibiyiz.

Şık Mama Kapları

Aldığınız mamaları ambalajlarda saklıyorsanız, farkında olmadan bulunduğunuz ortamda görüntü kirliliği ve dağınıklık yaratmış olursunuz. Mamaları saklamak için büyük ve şık mama kutuları edinirseniz çok daha düzenli ve modern bir görüntü elde etmiş olursunuz.

Kafes Seçimi

Evcil hayvan gelince akla ilk gelen kediler ve köpekler olsa da kuş tutkunları da oldukça fazla… İster bir muhabbet kuşu, ister bir papağan besliyor olun; dekorasyonunuzu benzersiz bir yaşam alanı haline getirmek ve onlara eşsiz bir alan sunmak mümkün. Özel tasarım kafesler evinize sanatsallık katarak, kuşlarınıza harika bir atmosfer sağlayacaktır.

Halı Seçimi Nasıl Olmalı?

Evcil hayvanınız ne kadar sakin olursa olsun, mutlaka evinizde minik kazalar kaçınılmaz olabiliyor. Hayvan beslemeyen kişilere her ne kadar halısız zemin önerilse de halısız bir ev pek tercih edilmiyor. Halılar ayağımızı sıcak tutup evimize estetik bir hava katsa da hayvan besleyenlerin kabusu olabiliyor. Kokuyu tutar, lekeyi emer, hayvan tüylerini yakalar ve temizlemesi hiç pratik değildir. Peki nasıl bir halı tercih etmelisiniz?

Halının kolay kirlendiğini hesaba katarak kesinlikle pahalı halı satın almayın. Bunun yerine karo halılar kullanabilirsiniz. Hem daha ekonomiktir hem de temizliği daha kolaydır. Mutlaka halı tercih edeceksiniz küçük ve kısa tüylü modeller tercih edin.

Kırılacak Eşyalara Dikkat Edelim

Halılarımız ve döşemelerimiz gibi mobilya düzenimizi de minik dostlarımızı düşünerek ayarlamamız gerekiyor. Bu nedenle dekorasyonu talihsiz kazaları önleyecek şekilde düzenlememiz gerekiyor.
Dikkat etmemiz gereken şey kırılmaya müsait olan parçaları hayvanınızın ulaşamayacağı mesafede tutmak. Köpeğinizin favori diş çıkarma oyuncağı olacak ahşap mobilyalar yerine, metal veya krom ayaklı mobilyalar tercih edebilirsiniz.

Kumaş Seçiminin Önemi

Hayvan dostu kumaş demek daha az tüy toplayan ve kolay temizlenen kumaş türü demektir. Pürüzsüz yüzeye sahip bir halı tüyleri toplamaz ve özellikle sıvı lekeler üzerinden akar gider.
Örneğin kadifenin düz bir yapısı olduğu için kedilerin pençelerini takacak bir yapısı yoktur. Denim ve kanvas kumaş türleri de dayanıklı ve kolay temizlenebilir. Lekelere, kokulara ve mikroplara karşı dayanıklı olan crypton iyi bir seçim olacaktır.
Keten, dokulu bir kumaş olduğu için, yapısı kolaylıkla bozulmaya müsaittir. Temizlemesi zor olduğu için pek tercih edilmemelidir.

Siz de Yorum Yapabilirsiniz