Duvar Kağıdı mı? Boya mı?

Duvar kağıdıyla boya arasındaki tartışma son yıllarda yeniden yoğunlaştı. Bazıları, duvarları süslemek ve korumak için en iyi seçenek olarak yeni çağ duvar kağıtlarının birçok özelliği hakkında konuşmayı bırakamazken, diğerleri geleneksel boyanın her zaman en doğru seçenek olduğunu savunuyor. Tamamıyla kişisel bir seçim olsa da, eviniz için önemli bir karar verirken objektif olmak önemlidir.

Şimdi, ihtiyaçlarınıza en uygun hangisi karar verelim 🙂

Maliyet analizi

Duvar kağıtları daha pahalıdır. Bir rulonun maliyeti, seçtiğiniz çeşide, taşımaya, çalışma süresi ve kalitesine bağlı olarak değişebilir. Ancak, boyaya karar verirseniz, maliyet önemli ölçüde azalır.

Boya; markasına ve çalışma sistemine göre daha uygun hale gelecektir. Bu bütçeye macun ve astar işi de dahildir. Tüm malzemelerin sadece en iyisini seçseniz bile, 1.000 metrekarelik bir evi boyamak duvar kağıtlarından daha uygun hale gelecektir.

Zaman

İşi kendiniz yapmayacağınızı, yetenekli bir işçi ile çalışacağınızı ve boş bir duvardan başlayacağınızı varsayalım.

Bir odanın boyanması birkaç günden fazla sürmez. Öte yandan duvar kağıtları doğru uygulamak, ürünün size en iyi sonucu vermesi için son derece dikkatli yapılması gereken bir iştir. İşin benzer bir odada yapılması en az bir hafta sürebilir. Burada duvar çıplak değilse ve eski duvar kağıdının yenilenmesi veya kazınması gerekiyorsa, işlemin daha uzun süreceğini unutmayın.

Dayanıklılık

Kolayca sıkılan biri iseniz, duvar kağıtları sizin için ideal olmayabilir çünkü iyi kalitede olmaları ve uygulamanın mükemmel olması durumunda on yıl dayanabilir. En iyi boyayı seçmiş olsanız bile, evinizi beş yıl içinde yeniden boyamanız gerekebilir çünkü boyalar ne kadar kaliteli olsa da çabuk eskiyor.

Çeşitlilik

Piyasada mat, yarı parlak ve parlak, yumurta kabuğu ve saten kaplama dahil, farklı kaplamalar ve baz türlerinde (su ve yağ) yüzlerce boya çeşidi var.

Aynı durum duvar kağıtları için de geçerlidir. En popüler duvar kağıtları arasında vinil, vinil kaplı kumaş, katı tabaka vinil, dokuma olmayan, önceden yapıştırılmış ve zımpara var.

Aynı zamanda, 3 boyut baskının dünyası duvar kağıdı alanında daha da devrim yarattı. İstediğiniz herhangi bir görüntüyü duvar kağıdına basabilir ve evinize yerleştirebilirsiniz.

Alana özgü

Duvar kağıtları yapıştırıcı kullanılarak yapıştırılır. Neme maruz kalması kağıdın sıyrılmasına sebep olur. Benzer şekilde, sıcağa maruz kalması duvar kağıdına zarar verebilir. Bu nedenle duvar kağıtları banyo, mutfak ve dış duvarlar gibi alanlarda kesinlikle kullanılmamalıdır. Bunlar sadece yatak odaları, oturma alanları ve yemek alanları gibi belirli yerlerde kullanılabilir. Boya da, sürekli neme ve ısıya maruz kalan alanlarda normal seyrini koruyamaz.

Siz de Yorum Yapabilirsiniz