Çocuklu Aileler İçin Dekorasyon Önerileri

Çocuklar; oldukça enerjik, canlı ve renkli bireyler olduğu için, yaşam alanlarını tasarlarken bu alanların, mümkün olduğu kadar daha renkli, canlı ve yaşanabilir bir ortam olması gerekiyor. Bu yazımızda evimizin neşeleri için içinizi ısıtacak ve ilham verecek fikirleri sizler için derledik.

Özellikle en aktif oldukları yaşlarda mutlaka onlara yeterli özgürlük alanını verecek bir çalışmanın yapılması gerekiyor. Fonksiyonellik ve konfor özellikleri dikkate alınarak yapılan dekorasyon çalışmalarında, minimal anlayışlar takip edildiğinde istenen sonuçlara ulaşılabiliyor. Yeterli alandan kastımız çok ferah bir oda olmayabilir. Alan ne kadar küçük olursa olsun ihtiyacı karşılayacak çocuk odası modelleri mutlaka bulunuyor. Örneğin iki çocuklu bir aileyseniz ve çocuklarınızın giysilerine yer bulmakta zorlanıyorsanız dolaplı ranzaları tercih edebilirsiniz. Çalışma masası için yeterli alanınız yoksa çalışma masalı ranzalar seçebilirsiniz.

Odak Noktası Oluşturun!

“Çocuğum odasında zaman geçirmek istemiyor, ders çalışmıyor.” gibi söylemlerde bulunuyorsanız hemen çocuğunuzun odasının kapısını açın ve bu alanı çocuğunuzun gözünden incelemeye başlayın. Kendiniz için bir alan oluştururken stil anlayışınız ortaya çıkıyor ve bu tarz doğrultusunda ilerliyorsanız, çocuğunuzun odasını da tasarlarken onun sevdiği şeyleri odak noktası haline getirmelisiniz. Bu sevdiği çizgi film karakterleri, sevdiği renkler ya da hayranlık duyduğu bir kitap olabilir. Bu durum, odasını daha çok sevmesini ve orada vakit geçirmek istemesini sağlayacaktır. Bir tema belirleyip ilerleminiz bütünlük açısından şık duracaktır. Seçtiğiniz temayı; perde modellerinden, çocuk odası duvar kâğıtlarına, halılardan, çocuk odası dekorasyon ürünlerine, hatta nevresim takımlarına kadar pek çok alanda öne çıkarabilirsiniz. Hatta oluşturduğunuz temayı içeri girmeden kapıda bir sticker ile göstermeniz neşeli atmosferin daha odaya girmeden hissedilmesini sağlacaktır. Odanın bütünü ne kadar renkli olursa olsun çalışma masası olabildiğince sade olmalıdır. Kalabalık bir alan, çocuğunuzun dikkatinin dağılmasına sebep olabilir.

Aydınlatmanın Önemi

Söz konusu dekorasyon olunca, aydınlatma konusu önemsenmeyip sıralamada en sonlara bırakılıyor. Oysaki aydınlatma, oldukça işlevsel bir görev üstlendiğinden büyük bir önem taşıyor. Çünkü çocuğunuzun odasında kullanacağınız aydınlatmanın psikoloji üzerindeki etkisi epey büyük. Örneğin ışık seviyesi fazla olan bir oda onun dikkatini dağıtabilecekken, çok zayıf bir aydınlatma ise odasından sıkılıp, uykusunun gelmesine ve odada zaman geçirmek istememesine neden olabilir.

Çocuk odasının yerleşimi güneş ışığından maksimum yararlanacak şekilde olmalı. Bu düzenlemenin ardından çocuğunuzun odasındaki ideal ışık seviyesinin ne çok parlak ne de loş sayılabilecek bir seviyede tutulmalıdır.

Ortam aydınlatmasını sağlayacağınız avize ve sarkıtlar, çocuğunuzun odasıyla uyumlu olabilecek pek çok alternatif sunuyor. Okula giden çocuklar için olmazsa olmaz olan çalışma lambalarının, avizeyle aynı karaktere sahip alternatifini alıp odada bir bütünlük yakalayabilirsiniz. Gece saatlerinde kullanabilecekleri aydınlatmalar sayesinde ihtiyaçları olduğunda yataklarından kalkmadan ışığı açıp kapatabilirler.

Güvenliği Elden Bırakmayın!

İhtiyaç olmayan eşyalara yer vermemeli ve olabildiğince ferah bir alan oluşturmalısınız. Bu sayede çocuğunuz hem oyun oynamak için daha geniş bir alana sahip olur, hem de zarar görme ihtimali düşer. Köşesi sivri mobilyalara kenar koruyucu yerleştirmek, eğer küçük çocuğunuz varsa kapaklı priz kullanmak da onun güvenliği için yapmanız gerekenler arasında. Ayrıca mobilyaları duvara ya da zemine sabitlemek de oluşabilecek kazaları engelleyecektir. Çocuklarınızın oyuncaklara takılıp düşme olasılığını en aza indirgemek ve odanın daha düzenli olması için ise saklama kutularından yardım alabirsiniz.

Siz de Yorum Yapabilirsiniz